Rozdział XI

"Sezon 1963/1964"
Wydział Gier i Dyscyplin OZPN Kielce postanowił, że w tym sezonie rozgrywki klasy B prowadzone beda w jednej grupie występować będzie 12 zespołów: Bobrza Białogon, Cukrownia II Kazimierza Wielka, LZS Bodzentyn, Piast Chęciny, Płomień Niewachlów, Pogoń Staszów, SHL II Kielce, Skalbmierzanka Skalbmierz, Sparta Szczekociny, Sparta Włoszczowa i Start Chmielnik. Rywalizacja w tej klasie rozgrywek stała na dobrym poziomie. Zespół z Bodzentyna od początku należał do tych drużyn, które miały bronić się przed spadkiem.
Chociaż po rundzie jesiennej nie było tak źle, gdyż nasz zespół plasował się na 6 miejscu. Runda Wiosenna wypadła gorzej i po 6 latach pobytu w klasie B zespół LZS Bodzentyn spadł do klasy C.
Przyczyn degradacji było wiele. Na pewno do spadku przyczyniła się słaba działalność organizacyjna i szkoleniowa klubu, zbyt mało środków finansowych na potrzeby sekcji a także zbyt mały dopływ utalentowanej młodzieży, co było widoczne w latach awansu i bezpośrednio po nim.
Pod koniec , w latach 1962-1964 zdarzały się mecze oddawane walkowerem lub niesportowe zachowanie się na meczach zawodników lub kibiców. Wszystkie te zdarzenia w sposób znaczący wpływały na wyniki drużyny.
Poza tym kary dyscyplinarne i finansowe nakładane na klub powodowały zadłużenie wobec OZPN Kielce. na podstawie "rejestru kar na kluby 1958-1964 LZS Bodzentyn ponosił kary za nie przybycie na zawody, za dopuszczanie do pobicia sędziego, za brak aktualnych kart zdrowia, za brak zawiadomienia o zawodach, brak listy porządkowych.
Najdotkliwszą karę poniósł zawodnik Jerzy Piasecki, który otrzymał 1,5 roku dyskwalifikacji za czynne znieważenie zawodnika w meczu B klasy w dniu 29.09.1963r.
na tej liście znajdowały się inne kluby nie zachowujące porządku na zawodach i omijających regulamin rozgrywek.
jako ciekawostkę można podać fakt pobicia piłkarzy LZS Bodzentyn w dniu 26.06.1960 na boisku Bobrzy Białogon przez gospodarzy. W wyniku tego incydentu boisko w Białogonie zamknięte zostało do końca 1960 roku