Rozdział VIII

Awans do klasy "B"
Grając w klasie C piłkarze LZS Bodzentyn należeli do przodujących w swej grupie.
Wreszcie w 1958 r. mogli już wygrywać mecze w klasie B. Zwycięskie boje w swojej grupie w 1957 roku dały im zasłużony awans. Był to pierwszy sukces bodzentyńskiej piłki nożnej. W klasie B bodzentynianie występowali aż do 1964 roku.
W okresie 1958-1964 zmienił się zasadniczo skład zespołu. jak to zwykle bywa, starsi zawodnicy przestali grać, do drużyny doszło wielu młodych, którzy nie tak dawno jeszcze wygrywali mecze w zespołach szkolnych czy dzielnicowych.
W pierwszych latach pobytu w klasie B zespół zasilali między innymi: Henryk Piasecki, Zdzisław Rubinkiewicz, Jan Laskowski, Józef Sikora, Ireneusz Sikora, Wit Bryła, Lucjan Suska, Michał Piasecki, Jan Aniołkiewicz, Zygmunt Aniołkiewicz, Jerzy Zygadlewicz, Alojzy Graba, Józef Kiernożycki, Marcin Gałecki, Janusz Chruściel. Niektórzy z wymienionych grali już wcześniej w  klasie C nie mniej jednak teraz stali się podstawowymi zawodnikami drużyny. W dalszym ciągu na boisku występowali z powodzeniem nieco starsi koledzy, jak: Zygmunt Sitek, Marcin Kaleta, Jerzy Domański, Wiesław Hajdenrajch, Janusz Hajdenrajch, Józef Graba czy Zbigniew Harabin.

Klasa B. Stoją od lewej: Marian Kaleta, Ireneusz Sikora, Józef Graba, Henryk Sikora, Janusz Hajdenrajch, Jerzy Domański, Zbigniew Graba, Zygmunt Sitek, stoją od lewej Wiesław Handenrajch, Józef Sikora, Leszek Zębała

Przed meczem z Bobrzą Białogon w 1958 roku Wynik 2:2. Stoją od lewej:
Zbigniew Harabin, Józef Kiernożycki, Jan Laskowski, Zdzisław Rubinkiewicz, Marcin Gałecki, Wit Bryła, Lucjan Suska, Henryk Sikora, Wiesław Hajdenrajch, Józef Sikora, Zygmunt Sitek

Bodzentyn 1958 rok. Łysica 3:1 SHL. Stoją od lewej: Jerzy Piasecki, Henryk Sikora, jan Laskowski, prezes Roman latalski, Zdzisław Rubinkiewicz, Michał Piasecki, Henryk Sokół. W przysiadzie od lewej: Jan Aniołkiewicz, Zygmunt Sitek, Henryk Piasecki, Wiesław Hajdenrajch, Janusz Hajdenrajch

Kapitanami drużyny w latach 1958-1964 byli: Zygmunt Sitek, Marian Kaleta, Zbgniew Harabin i Wiesław Hajdenrajch. Natomiast prezesem był Roman Latalski.

Mecz na boisku "Iskry" Kielce. Stoją od lewej: Zygmunt Sitek, Marian Kaleta, Alojzy Graba, Lucjan Suska, Henryk Sikora, Wit Bryła, Marcin Gałecki, Jan Laskowski, Zdzisław Rubinkiewicz, Józef Kiernożycki, Zbigniew Harabin.
W latach 50-tych sezon piłkarski liczył się inaczej niż obecnie. Przebiegał jako wiosna-jesień roku kalendarzowego.
Z tego pierwszego sezonu w klasie B (1958) nie ma żadnych danych końcowych o wynikach zespołu z Bodzentyna. Na uwagę zasługuje min zwycięstwo nad Koroną Kielce 1:0 oraz remis z Bobrzą Białogon 2:2. Najdotkliwsza była porażka w Kielcach z SHL II 0:14. Należy jednak zaznaczyć, że przeciwko LZS Bodzentyn wystąpił pierwszy III ligowy zespół