Juniorzy młodsi nie zwalniają tempa

17 spotkań bez straty punktów. Gdy do tego bilansu dodamy jeszcze 5 również nieprzegranych meczów z poprzedniego sezonu, osiągnięcie juniorów bodzentyńskiej Łysicy musi budzić respekt u rywali. Podopieczni Piotra Dejworka są na najlepszej drodze do bicia kolejnych ligowych rekordów. W czym tkwi fenomen drużyny, którą już dziś śmiało możne określić sportową wizytówką gminy?

TYGODNIK: Sympatycy Łysicy coraz częściej spoglądają już nie tylko na tabelę III ligi małopolsko-świętokrzyskiej, ale także na rozgrywki juniorów młodszych. Zespół idzie jak burza, wiosną nie przegrał i nie zremisował żadnego meczu. Komplet wygranych sprawił, że w tym sezonie Łysica choćby na moment nie oddała pozycji lidera.

P. DEJWOREK, TRENER JUNIORÓW ŁYSICY: - W takim zestawieniu personalnym drużyna funkcjonuje od 6 lat. Trzy kolejne sezony kończyliśmy z dobrym bilansem, ale zawsze znalazła się ekipa, która w tabeli była od nas o jedno oczko wyżej. Zazwyczaj były to Korona Kielce, KSZO Junior Ostrowiec lub skarżyski Granat. Pierwsza myśl, jaka przychodziła mi do głowy w takim momencie, to film "Nic śmiesznego". Nasi wychowankowie są na absolutnym topie, jeśli chodzi o ten rocznik w województwie świętokrzyskim. Nie ukrywam, że grupa młodych ludzi, która dojrzewała w ciągu kilku ostatnich lat, jest moim oczkiem w głowie. Cieszy to, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę w jakich warunkach przychodzi nam trenować. Nie można ich nawet porównywać do tego, co może zaoferować młodym piłkarzom Korona, KSZO czy Juventa Starachowice. Mimo wszystko, udało mi się zebrać grupę zdolnych piłkarsko chłopców. Widać, że z meczu na mecz dojrzewają. Poziom na jaki sami weszli m.in. dzięki treningom i zaangażowaniu, dziś procentuje. Chętnie uczestniczą w zajęciach, a gra w piłkę sprawa im ogromną radość.

Kilku wychowanków w rundzie wiosennej zadebiutowało w III lidze. Najlepszym tego przykładem jest Dominik Chrzanowski, który z powodzeniem radzi sobie w zespole seniorów.

- Naszą siłą jest kolektyw. Dzięki niemu Dominik dorósł piłkarsko. W rozgrywkach juniorów z dorobkiem 30 goli jest absolutnym liderem strzelców (stan na 15. maja br.). Ale na tym czy zostanie królem strzelców, nam nie zależy. Liczy się co innego. W tym sezonie, za cel postawiliśmy sobie wygranie ligi. Oczywiście z kompletem punktów na koncie. Chcemy również pobić rekord strzelonych bramek (106 na 15.05 – przyp.red.). Kilka lat temu zespół rocznika 1989/90 kończył sezon z dorobkiem 120 goli. Zadanie jest jak najbardziej realne do wykonania.

W czym tkwi fenomen juniorów Łysicy?

- Takie pytanie sprowadza mnie do fałszywej skromności. Nie jest to pierwszy zespół młodzieżowy tego klubu, który prowadzę. Kiedyś przejąłem drużynę rocznika 1993 po trenerze Toporkiewiczu, która z 8 punktami na koncie była na ostatnim miejscu w tabeli. W drugim sezonie rozgrywki kończyliśmy na podium. Piłka to moja pasja, a to, co staram się wykonywać na treningach przekłada się na wyniki. Mecze wygrywamy różnicą 10-15 bramek, a na takie rezultaty mogą pozwolić sobie tylko najlepsze ekipy w województwie. Gdybym postawił tylko na wyniki, pewnie byłyby jeszcze wyższe. Nie ilość strzelonych goli jest jednak najważniejsza. Ważne by młodzi chłopcy czerpali radość z tego co robią. Przy wysokim prowadzeniu, w przerwie dokonuję kilku zmian, tak by większość z chłopaków w meczowej kadrze miała możliwość gry. Obiecałem im kiedyś, że doprowadzę ich do wieku seniora i poważnego futbolu. Słowa staram się dotrzymywać. Ostatnie spotkania w III lidze wykorzystam do tego by kolejnym juniorom dać szansę debiutu w seniorach.

Rozmawiał Rafał Roman

Czy wiesz, że...
*W bieżących rozgrywkach ekipa prowadzona przez Piotra Dejworka w trzech meczach strzeliła więcej niż 10 bramek. Najwyższym zwycięstwem (15:0) zakończył się pojedynek z Estrem Wojciechowice. Juniorzy Łysicy przed własną publicznością 14:0 ograli Marol Jacentów, a 11:0 Nidziankę Bieliny.
*Najmniej goli z udziałem młodych piłkarzy z Bodzentyna padło na otwarcie ligi. Łysica pokonała skromnie (1:0) Piast Osiek.