Rozdział IV

Rozdział IV

„Półwieku w barwach LZS”

Bodzentyn w drugiej połowie XX w zaliczany był do małych miejscowości. Nie był jednakże miastem, gdyż prawa miejskie utracił w 1869r, za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym w 1863r.

Na ogół ludzie wywodzący się z Bodzentyna mówili, że mieszkają w osadzie. Większość mieszkańców zajmowała się rolnictwem oraz rzemiosłem, Zakładów przemysłowych, czy spółdzielni jeszcze nie było-powstały później.

Zawiązując w 1948 roku klub sportowy, sportowcy bodzentyńscy mogli więc przyjąć tylko: Ludowy Klub Sportowy Bodzentyn. W tym tez roku nastąpiła reorganizacja sportu polskiego i wszystkie kluby sportowe weszły w skład odpowiednich federacji. Istniała więc federacja klubów wojskowych (CWKS, OWKS), milicyjnych (Gwardia), przemysłu metalowego (Stal), przemysłu chemicznego (Unia), przemysłu włókienniczego (Włókniarz), przemysłu budowniczego (Budowalani), przemysłu spożywczego (Spójnia), federacja klubów studenckich (AZS), klubów uczniowskich (SKS, Zryw), i wreszcie federacja klubów wiejskich (LZS).

Do tej ostatniej federacji należał więc klub z Bodzentyna. Właściwie to LZS-y skupiały największą ilość sportowców. W związku z tym działały powiatowe i wojewódzkie Rady LZS, a całością poczynań sportowych kierowała Rada Główna LZS w Warszawie. Nazwa LZS Bodzentyn szybko przyjęła się w środowisku bodzentyńskim. Najważniejsze było to, że młodzież mogła uprawiać sport w klubie początkowo na zasadzie rozgrywki w swoim gronie, później od 1952r. już w ramach rozgrywek organizowanych przez Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Początkowo istniała tylko sekcja piłki nożnej, dopiero na początku lat pięćdziesiątych zgłoszono do rozgrywek kl.”A” sekcję siatkówki mężczyzn. W kolejności powstały: sekcja narciarska oraz podnoszenia ciężarów. O istnieniu sekcji lekkoatletyki trudno mówić, ponieważ zawodnicy-lekkoatleci z Bodzentyna startowali w zawodach rzadko, przeważnie w mistrzostwach powiatu i województwa LZS-ów. Zresztą słowo „sekcja sportowa” nie jest adekwatną do sekcji w znaczeniu obecnym. Początkowo zaledwie kilku pasjonatów z Zygmuntem Sitkiem i pierwszym prezesem LZS-u Romanem Latalskim na czele zajmowało się działalnością sportową. Starali się oni, by drużyny miały sprzęt i startowały w zawodach

W pierwszym okresie swojego istnienia znaczną pomoc otrzymywał LZS Bodzentyn z Rady Państwowej LZS w Kielcach, a przede wszystkim dzięki pracownikowi tej rady wywodzącym się z Bodzentyna Zygmuntowi Sitkowi. Także i Rada Wojewódzka LZS pomagała klubowi w miarę swoich możliwości. Początkowo LZS Bodzentyn nie miał swoich stałych barw, grano w takich strojach jakie zorganizowali nieliczni działacze. Jednak już wówczas przyjęto, iż barwy klubowe LZS Bodzentyn będą zielono-czarne )zielone koszulki, czarne spodenki). Ale tak naprawdę to zawody rozgrywano w takich strojach, jakie były do dyspozycji. W latach sześćdziesiątych do nazwy LZS doszedł drugi człon „Łysica” Bodzentyn. Łysica jako szczyt górski zawsze był bliski mieszkańcom Bodzentyna i wydaje się że nazwa klubu z Bodzentyna „Łysica” jest odpowiednia. Nazwa LZS Łysica Bodzentyn utrzymała się dość długo. Później została tylko „Łysica” Bodzentyn, a obecnie używa się zapisu Ludowy Klub Sportowy „Łysica” Bodzentyn. Przez cały okres 50-lecia klub podlegał central powiatowej i wojewódzkiej w Kielcach, skąd otrzymywał środki na działalność. Obecnie rozwija się dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn oraz dotacji sponsorów. Aktualnie LKS „Łysica” Bodzentyn ma barwy zielono-czarno-żółte.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości