Rozdział I

Dzieje „Łysicy” Bodzentyn

1948-1998

 

Rozdział 1 Wstęp

Ludowy Klub Sportowy „Łysica” w Bodzentynie w 1998r osiągnął półwiecze swojego istnienia. Ten piękny jubileusz składa się z refleksji, przemyśleń, a przede wszystkim do podsumowania historii klubu.

Dlatego też,  podjąłem się napisania pracy przedstawiającej losy mojego ukochanego klubu „Łysicy” od momentu powstania do chwili obecnej. Podstawowym celem tej monografii jest zaprezentowanie działalności sekcji sportowych funkcjonujących w Klubie w okresie minionego półwiecza oraz ukazanie stanu dzisiejszego. Jednak celem najważniejszym było przypomnienie ludzi- wielu sportowców i oddanych im działaczy społecznych. W ciągu 50 lat istnienia Klubu tych związanych na dobre i na złe z „Łysicą” było setki, może nawet tysiące. Dla większości z nich czynny kontakt ze sportem jest już dzisiaj tylko wspomnienie, wielu nadal zajmuje się sportem, niektórzy już od nas odeszli…

O wszystkich tych, częściowo już może zapomnianych, jest mowa w tej pracy. Jeśli ktoś z czytelników nie znajdzie się w tej książce, to na pewno odnajdzie swojego rodzica, krewnego lub po prostu znajomego czy kolegę. Pomysł napisania niniejszej monografii narodził się wśród działaczy klubowych kilka lat temu. Mnie powierzono jego realizację. Od dawna już robiłem zapiski na temat Klubu, zbierałem zdjęcia, informacje, korespondencje oraz notatki prasowe. W ostatnim okresie przeprowadziłem kilka rozmów i wywiadów z dawnymi działaczami i zawodnikami. W sumie uzbierało się sporo materiałów do opracowania. Skorzystałem również z informacji zawartych w pracach: dyplomowej Andrzeja Jarosińskiego i magisterskiej Jarosława Szczurka, które poświęcone są właśnie „Łysicy” Bodzentyn.

Wymienione wyżej źródła składają się na końcowy efekt pracy. Ma ona zresztą charakter pionierski. W związku z tym zawiera być może wiele luk nieścisłości, uogólnień lub uproszczeń. Mogą się zdarzyć błędy, za które serdecznie przepraszam. Myślę że kolejne wydanie monografii będzie bardziej obszerne i dokładne.

Na koniec serdecznie dziękuję wszystkim tym, bez pomocy których praca ta nie mogłaby powstać. Udostępniając mi zdjęcia i przekazując cenne informacje, robili to z wielką życzliwością i dużym zaangażowaniem. Nie spotkałem się z przypadkiem odmówienia współpracy.

Z wielką więc przyjemnością prezentuje te osoby w kolejności alfabetycznej: Bednarski Józef, Cichosz Ryszard, Comber Witold, Graba Alojzy,  Hajdennrajch Wiesław, Imiołek Zbigniew, Jaćwiąg Włodzimierz, Jarosiński Andrzej, Kaleta Marian, Kazubiński Bolesław, Koza Mirosław, Kozera Mieczysław, Kozera Roman, Kwietniewski Jan, Latalski Roman, Maniara Zdzisław, Pałysiewicz Waldemar, Popielewska Bogusława, Purzyński Ryszard, Rollow Paweł, Rubinkiewicz Zdzisław, Sadkowski Józef, Sikora Henryk, Sitek Zygmunt, Szczepaniak Roman, Szczurek Jarosław, Szpaderski Maksymilian, Świetlik Dariusz, Tyrała Elżbieta, Wołczyk Artemiusz, Zygadleiwcz Jan, Zygadlewicz Jerzy.

Osobne podziękowania składam Burmistrzowi Miasta i Gminy Bodzentyn- Stanisławowi Markowi Krakowi za życzliwość i umożliwienie publikacji pracy.

Wit Bryła

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości